Rozróżnianie między stomatologiem, a dentystą

rtg zębów cieszyn Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy.

Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny.

Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą.

Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną

rtg zębów cieszyn
W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw.
warstwę Weila lub pas Weila).

W warstwie Weila mają początek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową.

W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np. splot Raschkowa).
Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie najbardziej zewnętrzne warstwy) warstwę odontoblastów oraz tzw.

prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka

Jak należy dbać o zęby?

Utrzymanie zębów w dobrym zdrowiu jest niezwykle istotne, zwłaszcza współcześnie, kiedy coraz więcej osób z konieczności posiada sztuczne uzębienie.
Jeśli zależy nam więc na naszych naturalnych zębach powinniśmy o nie odpowiednio zadbać.

Wystarczy kilka prostych zasad, żeby utrzymać szkliwo w dobrym stanie.

Przede wszystkim należy poradzić się stomatologa co do wyboru odpowiedniej pasty i szczoteczki do naszych zębów.

Drugiem ważnym czynnikiem, co wiedzą już dzieci w przedszkolu, jest regularne mycie zębów, najlepiej po każdym spożytym posiłku.

Warto także zadbać o odpowiednią dietę pozbawioną nadmiaru cukrów, które bardzo szkodzą kondycji naszego szkliwa.

Dobrze jest też regularnie umawiać się na wizyty kontrolne u dentysty.

.
Dodane: 24-01-2019 01:29

Tagi: dentysta stomatologia protetyka cieszyn rtg

Widok do druku:

rtg zębów cieszyn