Co to ogrodnictwo

automatyczne nawadnianie
Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze.

W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo.

Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo

O ogrodach japońskich

Dla europejczyków Japonia kojarzy się głównie z sushi, samurajami i dla niektórych z anime (czyli chińskimi bajkami). Jednak mało kto kojarzy ją sobie z pięknymi ogrodami, 'kraj kwitnącej wiśni' jest pięknie przyozdobiony nie tylko wiśniami.

Ogrody Japońskie to przede wszystkim harmonia i troska o detale.

Taki ogród bogaty jest też w liczne symbole ważne dla Japończyków.

W kwestii roślin to dominują tutaj małe i średnie drzewka (najczęściej bonsai). Nieodłącznym elementem takiego ogrodu powinna być woda, która w połączeniu ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, kamieniami i trawami daje wspaniały efekt, który cieszy oko.

Najważniejsza jest trawa

Zanim przejdziemy do szczegółowego rozplanowania ogrodu, warto przemyśleć kwestie podstawowe - czyli trawnikiem.
Pomijając tutaj kwestie dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), głównie należy podjąć decyzję - trawa z rolki, czy tradycyjnie wysiana? Wcale nie jest łatwo podjąć decyzję.
Prawdopodobnie najwięcej jest zależne od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wyrosną z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. Drugą nie mniej istotną sprawą jest koszt - trawa z rolki jest dość dużym wydatkiem, ponieważ wiąże się nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając odpowiednio dostosowanych nawozów. Jest to bardzo pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć.
Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.
.

Widok do druku: